Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U

Pisano o TPŁ w internecie - 2007 r.


28.03.2007 r.

Święto wielbicieli teatru

Miłośnicy sztuki teatralnej spotkali się pod pomnikiem Leona Schillera, by uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru. Przedstawiciele łódzkich scen, władz miasta i województwa złożyli kwiaty pod monumentem wielkiego reżysera, krytyka i teoretyka teatru. Profesor Anna Kuligowska-Korzeniowska przypomniała w krótkim wykładzie historię łódzkiego teatru.

W Teatrze im. Jaracza o godz. 19, przed premierą prasową spektaklu "Poskromienie złośnicy" Szekspira, po raz pierwszy artyści i popularyzatorzy teatru m.in. Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi, otrzymają medal pamiątkowy "Pro publico bono" im. Sabiny Nowickiej, której nauczycielem i mistrzem był Leon Schiller.

Dodatkowo młodzi aktorzy odznaczeni zostaną Brylantami "Dziennika Łódzkiego". Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego 27 marca 1961 r., dla upamiętnienia otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957r.

(J.Cz)

w żródle nie można już odszukać oryginału :( luml.lodz.pl


07.2007 r.

Kolory Polski

Wakacje w województwie łódzkim prezentują się śpiewająco a raczej koncertowo. Już po raz ósmy Filharmonia Łódzka organizuje Wędrowny Festiwal "KOLORY POLSKI".

Festiwal rozpoczął się 22 czerwca i trwać będzie do 25 sierpnia. W ramach Festiwalu znalazło się 20 koncertów w 14 uroczych zakątkach naszego województwa.

Koncerty Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "KOLORY POLSKI" odbywają się w każdy weekend wakacji w przeróżnej scenerii: we wnętrzach kościołów, klasztorów, muzeów zamków, dworów, czy też w pofabrycznych halach. Zabytkowe obiekty w połączeniu z muzyką klasyczną pozwalają przenieść się uczestnikom koncertu choć na chwilę w czasie. Takie koncerty to chwila wytchnienia i refleksji, uczta dla ucha i dla oka.

Koncert inauguracyjny miał miejsce 22 czerwca w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpił zespół "Kwadrofonik" - laureat Grand Prix Telewizji Polonia na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2006, który zaprezentował autorskie opracowanie polskich pieśni ludowych.

Do tej pory Festiwal zawitał do 6 miejscowości:

W repertuarze tegorocznej edycji Festiwalu znalazły się m. in.: utwory Mozarta, Ravela, Vivaldiego, Oswalda, Bacha, Paganiniego, Szymanowskiego, ale także akcenty ludowe, folkowe - polskie i ukraińskie pieśni ludowe, utwory religijne zarówno utwory gospel jak i klasyczne XVIII wieczne utwory, elementy jazzowe tematy jazzowe z polskich filmów, koncerty organowe i wiele więcej.

Kolejne koncerty odbędą się:

25 sierpnia odbędzie się koncert finałowy Festiwalu, podczas którego wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, oraz dodatkowo odbędzie się projekcja filmów animowanych Łódzkiego SE-ma-fora: "Świteź" i "Piotruś i Wilk".

Honorowy patronat nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

W ramach Festiwalu "KOLORY POLSKI", Towarzystwo Przyjaciół Łodzi organizuje autokarowe wycieczki krajoznawcze. Co tydzień inna trasa, inne obiekty do zwiedzania a zwieńczeniem podróży jest udział w koncercie. Zapisy na wycieczki prowadzi Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Więcej informacji na temat festiwalu i koncertów znajdą Państwo na stronie www.festiwal.filharmonia.lodz.pl Zapraszamy na weekend z muzyką klasyczną.

Tekst: Emilia Cienkowska

Zdjęcia: Marta Zawadzka CIT

w żródle nie można już odszukać oryginału :( www.rotwl.pl


herb
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: