Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U — www.tplodzi.eu

  1. Image 01
  2. Image 02
  3. Image 03
  4. Image 04
  5. Image 05
  6. Image 06
do strony startowej

Pisano o TPŁ w internecie - 2012 r.


27.03.2012 r.

Nagrody dla ludzi teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru artyści związani z tą dziedziną sztuki otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi. To pierwsza część prezydenckich wyróżnień dla ludzi sztuki.

Dyplomy i listy gratulacyjne trafiły do sześciu osób. Z rąk wiceprezydent Łodzi Agnieszki Nowak wyróżnienia odebrali: Patryk Steczek z Teatru Lalek Arlekin, Kinga Rarata z Teatru Lalki i Aktora PINOKIO, Anna i Włodzimierz Wdowiak z Fundacji Piccolo „Kultura bez Barier" (założyciele Teatru Piccolo), Krystyna Korcz z Łódzkiego Towarzystwa Kultury Teatralnej i Teresa Radzikowska- Binkowska z Łódzkiego Domu Kultury.

- Dziękuję Państwu za wszystko, co robicie dla łódzkiej kultury - mówiła, gratulując laureatom, wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.
- Wasza praca, zaangażowanie i pasja jest nie do przecenienia.

Senator Ryszard Bonisławski i jednocześnie Prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi wręczył także łódzkim artystom medale Sabiny Nowickiej. Jego laureatami są "ludzie i instytucje o szczególnych i kreatywnych dokonaniach dla kultury narodowej i naszego miasta". (ed)

w żródle nie można już odszukać oryginału :( uml.lodz.pl

NASZ DYREKTOR WYRÓŻNIONY

Dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi Zbigniew Macias znalazł się wśród wyróżnionych medalem Pro publico bono im. Sabiny Nowickiej. Nagrodę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru od pięciu lat przyznaje Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Laureatami Medalu są ludzie i instytucje o szczególnych i kreatywnych dokonaniach dla kultury narodowej i naszego miasta.

Sabina Nowicka była jedną z najwybitniejszych łodzianek XX wieku. Współtworzyła Operę Łódzką, budowała Teatr Wielki, zakładała Teatr Ziemi Łódzkiej, była pionierką szkolnictwa baletowego w Łodzi, przez 40 lat - wicedyrektorem Teatru Jaracza w Łodzi. Nowicka (1914-2006) przez pół wieku pracowała dla Łodzi i jej kultury.

Przyznanie medali w dniu święta wszystkich ludzi teatru we wtorek 27 marca poprzedziła tradycyjna uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Leona Schillera przez władze miasta i województwa oraz reprezentacje wszystkich teatrów, w tym również Teatru Muzycznego w Łodzi.

w żródle nie można już odszukać oryginału :( www.teatr-muzyczny.lodz.pl

Teatr uczy i wzbogaca

"Dotknij teatru" – pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji w uroczystości pod pomnikiem Leona Schillera przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi spotkali się wielbiciele sztuki teatralnej.

Wśród osób, które złożyły kwiaty pod pomnikiem L. Schillera byli: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek województwa Witold Stępień, a także wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak oraz przedstawiciele łódzkich teatrów i szkół wyższych.

Wybrane dla projektu hasło "Dotknij teatru" wskazywać ma na wieloaspektową prezentację zjawisk teatralnych i podejmowanie przez realizatorów programu działań artystycznych w różnych środowiskach: inteligenckich, przedszkolnych, szkolnych, grupach terapeutycznych, a także wśród seniorów. Podkreśla również, że jednym z celów przedsięwzięcia jest „wejście teatru w przestrzeń miasta". To najszersza, interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru w kraju. W jej ramach realizowane są: spektakle, wystawy, koncerty, akcje plenerowe, happeningi, warsztaty, projekcje, prelekcje, odczyty, konferencje czy sesja popularno-naukowa. Projekt ma charakter powszechnej edukacji, zakłada aktywizację teatralną szkół oraz różnych środowisk i grup zawodowych. Przeznaczony jest dla mieszkańców miasta i regionu, a oparty na współdziałaniu różnych grup wiekowych. W bezpłatnej formie promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. W latach 2010-2011 realizowany był w Łodzi. Tegoroczna edycja "Dotknij teatru" urzeczywistniana jest także w województwach: śląskim, mazowieckim, wielkopolskim.

- Teatr uczy i wzbogaca. Tym, dla których nie byłoby życia bez teatru składam gratulacje i życzę, aby Państwu nigdy nie zabrakło pomysłów i inicjatywy, a Wasze każde następne święto było takie jak to dzisiaj – zwróciła się do obecnych: aktorów, twórców i organizatorów łódzkiego Dnia Teatru, Pani wojewoda.

Spotkanie, którego organizatorami są Towarzystwo Przyjaciół Łodzi i Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi, prowadził prezes TPŁ, senator RP Ryszard Bonisławski.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ogłoszony w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Ustanowiono go dla upamiętnienia przełomowego wydarzenia z 27 marca 1957 roku, kiedy to w Paryżu - na pierwszym festiwalu - Teatru Narodów - spotkały się teatry z obu stron „żelaznej kurtyny”.

w żródle nie można już odszukać oryginału :( lodzkie.eu/page/

Dzień Teatru

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru zakończyły trwające od kilku dni działania pod hasłem „Dotknij teatru”.

Oprócz „Parady czerwonych nosów” i spotkania aktorów-weteranów w Teatrze Nowym, tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem Leona Schillera. Parada „Czerwonych nosów” przetoczyła się ulicą Piotrkowską śpiewając, tańcząc, wykonując nie tylko tańce na linie, ale także angażując uwagę i refleksję na temat natury teatru przechodniów i samych twórców.

Reżyser widowiska, proponując barwny, kuglarski korowód, zaangażował szczudlarzy, cyrkowców, klaunów, żonglerów, osoby na różnych wehikułach, akrobatów, ogniomistrzów, mimów i bańkarzy.

Na przystankach odbywały się akcje happeningowe. Ta z przejściem po linie nad głowami przechodniów, mogła nawiązywać do trudnej sytuacji teatru, który balansuje na „linie niepewności”.

Orędzie, które na Światowy Dzień Teatru w tym roku sformułował sam John Malkovich, przeczytał Maciej Małek. Spotkanie pod pomnikiem poprowadził, w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, senator Ryszard Bonisławski.

Kwiaty po przemówieniach składały władze miasta, województwa, TPŁ, ZASP, dyrektorzy łódzkich teatrów.

K.Piaseczna - ŁWD

w żródle nie można już odszukać oryginału :( www.tvp.pl


20.01.2012 r.

Sobotni spacer w dobrym towarzystwie

w żródle nie można już odszukać oryginału :( www.urwisowo.pl

Wydarzenia kulturalne w Łodzi i Toruniu

w żródle nie można już odszukać oryginału :( publica.pl/kategoria/dna-miastal


13.01.2012 r.

Sobotnie spacery przyjaciół Łodzi

w żródle nie można już odszukać oryginału :( www.urwisowo.pl


herb
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: