Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U

W prasie 2011


EXPRESS ILUSTROWANY

W sobotę (17 grudnia) spacer organizuje Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Zbiórka o godz. 10 na rogu ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego, a trasa wycieczki będzie prowadzić na północ ulicą Piotrkowską.

W niedzielę Urząd Miasta Łodzi organizuje natomiast wycieczkę, której uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o genezie powstania nowego logo Łodzi. Rozpocznie się o godz. 11. pod Muzeum Kinematografii na Placu Zwycięstwa 1. Na trasie są: wizyta w łódzkiej Szkole Filmowej, dzielnicy Księży Młyn, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź Art Center, a zakończy w Pasaż Schillera.

(msm)16.12.2011r.


EXPRESS ILUSTROWANY

W sobotę (26 listopada) spacer organizuje Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Zbiórka o godz. 10 na rogu ul. Opolskiej i Strykowskiej, a trasa wycieczki będzie prowadzić m.in. ul. Okólną, Łukaszewską i Nad Niemnem czyli po wschodnich obrzeżach lasu Łagiewnickiego, Starych Moskulach i Moskulikach.

(msm)25.11.2011r.


EXPRESS ILUSTROWANY

05.08.2011r.


EXPRESS ILUSTROWANY

08.07.2011r.


GAZETA WYBORCZA

Barok na początek Wędrownego Festiwalu Kolory Polski

Koncert "W barokowym kręgu" rozpoczął w sobotę wakacyjny Wędrowny Festiwal "Kolory Polski". Oprócz wspaniałej muzyki, która rozbrzmiewa w zabytkowych kościołach, organizatorzy proponują zwiedzanie najciekawszych miejsc regionu w myśl hasła "Cudze chwalicie, swojego nie znacie"

Na każdy z koncertów można się wybrać z jednodniowymi wycieczkami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Na miejsce pierwszego organizatorzy wybrali Skierniewice. Oprócz zabytkowego, zbudowanego na planie koła, kościoła pod wezwaniem św. Piotra Apostoła, w którym zabrzmiała tego wieczoru muzyka baroku, na chętnych czekały też inne atrakcje: zwiedzanie dawnego Pałacu Prymasowskiego (obecnie Instytut Ogrodnictwa) i wystawa upamiętniająca społeczność Żydów skierniewickich "Co nam szepcze" w dawnym, drewnianym domu Konstancji Gładkowskiej, wielkiej miłości Fryderyka Chopina.

Inauguracyjny koncert festiwalu był jednocześnie inauguracją działalności młodego zespołu ibaroque.
- Muzyką dawną zacząłem interesować się niedawno - uśmiecha się Konrad Bukowian,
koncertmistrz wiolonczel w Filharmonii Łódzkiej i twórca zespołu.
- Do wykonawstwa muzyki barokowej i wcześniejszej zainspirował mnie wybitny instrumentalista, dyrygent orkiestry Sinfonia Varsovia Marc Minkowski. Zebrałem muzyków, którzy nie tylko grają na instrumentach z epoki, ale także mają doświadczenie w jej wykonawstwie. Studiują lub studiowali na uczelniach zagranicznych specjalizujących się w nauczaniu muzyki dawnej. Mają rozległą wiedzę o wyborze specyficznej artykulacji, znają traktaty muzyczne, które pozwalają nam najwierniej odtwarzać tę muzykę
- dodaje wiolonczelista.

Solistką była Anna Mikołajczyk-Niewiedział, która z zespołem wystąpiła gościnnie. Jej przepiękny sopran, nienaganna intonacja i swoboda w wykonywaniu najtrudniejszych wirtuozowskich fragmentów pozostaną na długo w pamięci słuchaczy. Zwłaszcza w arii "Lascia Ch'io pianga" Georga Haendla wzruszał jej liryczny głos. Młody zespół z niezwykłą energią współtowarzyszył wokalistce. Pełna kontrastów muzyka o pięknym barokowym brzmieniu wywołała owacje na stojąco. Na program debiutu zespołu składały się także koncerty wiolonczelowe Antonia Vivaldiego, w których Konrad Bukowian był solistą.
- Chciałbym, by na kolejnych koncertach każdy z nas mógł wystąpić w tej roli. Dziś padło na mnie - śmieje się artysta.
Zapytany o plany dodaje:
- Chcielibyśmy zorganizować cykliczne koncerty barokowe w województwie łódzkim. Wyjść z filharmonii do kościołów z piękną akustyką.

Kolejny koncert "Kolorów Polski" w sobotę 9 lipca w klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu. Muzyce renesansu i baroku będą towarzyszyć recytacje poezji Czesława Miłosza i Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w wykonaniu Krzysztofa Wakulińskiego, a także wystawa prac Andrzeja Strumiłły inspirowanych ostatnimi wierszami Miłosza. W niedzielę 10 lipca w Konstantynowie (kościół pw. Narodzenia NMP) zaplanowano koncert muzyki filmowej i rozrywkowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
Alexandra Kozowicz
03.07.2011


GAZETA WYBORCZA

16.06.2011r.


GAZETA WYBORCZA

28.05.2011r.


DZIENNIK ŁÓDZKI

26.05.2011r.


EXPRESS ILUSTROWANY

14.05.2011r.


DZIENNIK ŁÓDZKI

13.05.2011r.


EXPRESS ILUSTROWANY

13.05.2011r.


GAZETA WYBORCZA

Wręczone nagrody i odznaczenia z okazji Święta Łodzi

- Bądźmy dumni z naszego miasta. Przyjeżdżający muszą czuć dumę gospodarza.
Podejmujmy działania, które sprzyjają historii i współczesności
- mówił Marek Janiak, laureat Nagrody Miasta Łodzi na uroczystej sesji rady miejskiej.

W piątek z okazji Święta Łodzi rada miejska przyznała nagrody i odznaki "Za Zasługi dla Miasta Łodzi". Uhonorowano 13 osób i dwie instytucje.
- Wszystkim państwu w dniu Święta Łodzi życzę, by Łódź piękniała, by jej kolory, dzięki pasji łodzian, były bardziej wyraziste. Niech sPublikacje Towarzystwa Przyjaciół Łodzipełniają się nasze marzenia o Łodzi ponętnej, wielokulturowej, dynamicznie rozwijającej się. Możemy to sprawić wspólnie, łącząc determinację łódzkiego samorządu, z aktywnością łodzian
- zwrócił się do laureatów Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej.

W imieniu wyróżnionych głos zabrał Marek Janiak, architekt, artysta, profesor Politechniki Łódzkiej, czlonek grupy artystycznej Łódź Kaliska. Podziękował i podkreślił wartość Łodzi, potrzebę zauważania jej historii i dynamicznego rozwoju w amerykańskim stylu. - Bądźmy dumni z naszego miasta.
Przyjeżdżający muszą czuć dumę gospodarza. Podejmujmy działania, które sprzyjają historii i współczesności
- apelował.

W kuluarach prof. Janiak wyznał, że cieszy go fakt, że rada miejska zauważa i nagradza ludzi, którzy pracują dla miasta i w swoich dziedzinach. Dlaczego?
- Przeważnie ci ludzie są uciążliwi dla rady miejskiej i urzędników. Ciągle przychodzą, o coś walczą, przeszkadzają, zmuszają do pracy. Na co dzień oni są bardzo namolni i ciągle nie udaje się ich zniechęcić
- mówił.

Nagrody Miasta Łodzi otrzymali:

Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" otrzymało osiem osób i dwie instytucje. Są to:

Nagrody Miasta Łodzi
Laureaci 2011

do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: