W 2022 roku TPŁ realizowało projekt z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci "Spotkajmy sie w Łodzi". Oto relacje i fotograFIE z wybranych.
21 października 2022 r,
21 października uczniowie poznawali historię rodu Poznańskich. Wędrówka po obecnej Manufakturze i jej okolicy dostarczyła im wiadomości o dawnych obiektach fabrycznych bawełnianego królestwa Izraela Poznańskiego.
Współczesne: sklepy, restauracje, kręgielnia czy kino okazały się być dawnymi obiektami fabrycznymi: tkalnią, farbiarnią i drukarnią, a nawet elektrownią i strażą pożarną.
Uczniowie poznali też dzieje rodu Poznańskich, opowiedziane im przez przewodnika Annę Drzewiecką. Uwagę dzieci zwróciły famuły - kamienice dla robotników i dawna szkoła, w której mogli się uczyć ich rówieśnicy.
12 listopada 2022 r.
Tym razem tematem spaceru była ul. Piotrkowska i Nowe Centrum Łodzi. Spotkaliśmy się przy Ławeczce Tuwima.
Krótka opowieść pani przewodnik o tym wspaniałym poecie – łodzianinie przypomniała uczestnikom najważniejsze fakty z życia twórcy.
Dowiedzieliśmy się również o tym, że jego siostra – Irena przetłumaczyła „Kubusia Puchatka”. Podczas spaceru po Piotrkowskiej podziwialiśmy kamienice przyozdobione pięknymi detalami architektonicznymi.
Szczególnie zachwyciła nas kamienica pod Gutenbergiem. Przywitaliśmy się z misiem Uszatkiem, Arturem Rubinsteinem i znanymi postaciami upamiętnionymi na muralu „Zasłużeni dla Łodzi”.
Odnawianą właśnie ul. S. Moniuszki dotarliśmy do samego centrum nowoczesnego miasta – Dworca Fabrycznego oraz EC1.
Te nowoczesne obiekty, choć tak różne od oglądanych wcześniej zabytków, również wzbudziły nasze zainteresowanie.
4 października 2009
25 listopada uczniowie poznali historię rodu Geyerów i łódzkiego przemysłu XIX i XX ww. Odwiedzili dawną własność Ludwika - Białą Fabrykę, a dzisiejsze Centralne Muzeum Włókiennictwa.
Pod kierunkiem przewodnika (Anny Drzewieckiej) przyjrzeli się maszynom włókienniczym: przędzarkom, krosnom i innym oraz mogli obserwować ich pracę. Bardzo zainteresowała dzieci sala laboratorium z próbkami tkanin,
której strukturę oglądały z wielkim zainteresowaniem.
Uczniowie zwiedzili również znajdujący się za muzeum skansen. Podobały im się dawne robotnicze drewniane domy, a szczególnie ażurowa willa letniskowa.
Na koniec wszyscy uściskali łapki trzem misiom z Se-ma-fora.
dodano dnia 23.12.2022 r.
Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz,
Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski,
Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej)
paw_mak ©
aktualizowana dnia: