Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Piotrkowska 17 lokal 69U

Szczególne spacery po Łodzi 2018


Tu: Program szczególnych spacerów na 2018 rok


02.12.2018 r.
Tym razem uczestnicy spaceru z cyklu „Szczególne spacery po Łodzi” wędrowali ulicami Żwirki i Wigury. Jak zwykle na tych spacerach nie szliśmy prosto, tylko zaglądaliśmy w każde możliwe podwórko, w którym można było zobaczyć jakąś ciekawostkę.

A było ich na tej trasie bardzo wiele, m.in. sowy,daty budowy, ciekawe włazy i skrzynki prądowe, a nawet mała tabliczka z informacją, że rama okna została wykonana w Breslau, czyli wojennym Wrocławiu. Oczywiście poznaliśmy też historie ulic i ich patronów. Zwróciliśmy też uwagę na miejsca z ciekawą historią. W spacerze wzięły udział 43 osoby.
GALERIA ZDJĘĆ

Spacer prowadziła Marta Domańska


07.10.2018 r.
Spotkaliśmy się przy jedynym czynnym wejściu na cmentarz żydowski przy ulicy Zmiennej. Pierwsze kroki skierowaliśmy do domu przedpogrzebowego. Tam dołączyła do nas druga część grupy i już razem, w 147 osób, rozpoczęliśmy zwiedzanie cmentarza.

Jak zwykle na "Sczególnych spacerach po Łodzi" nie było długiego wykładu historycznego. Przypomnieliśmy sobie krótko o historii Żydów w Łodzi i historii cmentarza i zaczęliśmy szukać tego co nas najbardziej interesuje, czyli szczegółów. Po zwiedzeniu domu przedpogrzebowego weszliśmy na właściwą część cmentarza. Obejrzeliśmy groby najciekawsze w formie, m.in. nagrobek Rappaportów, Sachsów, Jareckiego czy Akawie. Posłuchaliśmy historii i obejrzeliśmy grobowce i mauzolea łódzkich przemysłowców na czele z Poznańskimi i Sielberteinami. Doszliśmy też do wzruszające kwatery dzieci i poruszającej kwatery Szarych Szeregów i Promienistych. Nie mogło zabraknąć także rodziców znanych Łodzian, dlatego odwiedziliśmy groby Rubinsteinów, Tuwimów i Tansmana.

Wycieczka po cmentarzu żydowskim w Łodzi nie może także obejść się bez dwóch najtragiczniejszych miejsc w historii łódzkich Żydów. Dlatego doszliśmy zarówno na pole gettowe jak i do dołów wykopanych dla tych, którzy w 1944 roku sprzątali teren getta. Informacja o prawie 45 tysiącach mogił i historii łódzkich Ocalonych zrobiła jak zawsze duże wrażenie na spacerowiczach. Po drodze, pomiędzy jednym a drugim zasłużonym dla Łodzi zmarłym, zwracaliśmy uwagę na symbolikę i formę nagrobków.

Spacer trwał prawie 3 godziny. I choć wydaje się, że to długo, to mamy swiadomość, że wiele ciekawych nagrobków pominęliśmy.
GALERIA ZDJĘĆ

Spacer prowadziła Marta Domańska
Zdjęcia Leokadia Zawadzka, Krzysztof Domański

02.09.2018 r.
Trasa: ulice Okulickiego, Sianokosy
Prowadzący: Marta Domańska
Liczba uczestników: 47
GALERIA ZDJĘĆ

27.05.2018
Trasa: ul.Nawrot
Prowadzący: Marta Domańska
Liczba uczestników: 25 osób

29.04.2018
Trasa: Las Ruda-Popioły,
Prowadzący: Marta Domańska
Liczba uczestników: 90 osób !

herb
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: