Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul. Stefana Żeromskiego 115

W prasie 2015


Gazeta Wyborcza
Kwiaty dla Schillera. Międzynarodowy Dzień Teatru w Łodzi

iz 27.03.2015 20:40

Dyrektorzy i aktorzy łódzkich teatrów złożyli w piątek kwiaty pod pomnikiem Leona Schillera.

Bogumił antczak (wieloletni aktor Teatru Jaracza, a potem Powszechnego) przeczytał orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, które stworzył w tym roku Krzysztof Warlikowski. "Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji" - napisał reżyser, życząc wszystkim teatru "biorącego początek w głębi prawdy i znajdującego koniec w niedocieczonym".

Rozpoczęła się piąta edycja ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru - wymyślonej w Łodzi i koordynowanej przez łódzki Teatr Nowy. Pierwszym wydarzeniem była "Oś" w Teatrze Powszechnym - tuż po północy widzowie wysłuchali nowych aranżacji piosenek agnieszki Osieckiej. Oficjalna inauguracja Dotknij Teatru to "Melancholia/ Violetta Villas" - spektakl Tomasza Wygody, którego premierę w Teatrze Nowym zaplanowano w piątek na godz. 19.

Do 3 kwietnia w Łodzi można wziąć udział w 96 wydarzeniach. W programie 30 spektakli, performance, koncerty, warsztaty, wystawy, czytania performatywne i wykłady. Wszystkie bezpłatne.


Gazeta Wyborcza
Rajmund Rembieliński z brązu powita w Sukcesji

Karolina Tatarzyńska 2015-02-01

Wykonana z brązu rzeźba Rajmunda Rembielińskiego, jednego z ojców Łodzi włókienniczej, oraz wyryty w kamieniu historyczny plan naszego miasta z 1823 r. - razem utworzą pomnik Początków Miasta Łodzi.

Inicjatorem dzieła jest Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, a sfinansuje je powstające właśnie centrum Sukcesja.

Wyprostowany, dumny mężczyzna oparty o cyrkiel będący symbolem jego pracy, a jednocześnie patrzący na swoje dzieło, czyli plan miasta - tak ma wyglądać rzeźba Rajmunda Rembielińskiego. - Możemy domyślać się, że podczas tworzenia planu Łodzi - miejsca, w którym zamierzał mieszkać, pracować i odpoczywać - był człowiekiem niezwykle energicznym i owładniętym pasją. Taka właśnie będzie jego wyrzeźbiona podobizna - opowiada rzeźbiarka Zofia Władyka-Łuczak, autorka pomnika.

Inicjatywa upamiętnienia jego postaci wyszła od Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, które do swojej wizji przekonało inwestora budowanego właśnie - zresztą przy ul. Rembielińskiego - nowego centrum handlowo-rozrywkowego Sukcesja.

Pomnik Początków Miasta Łodzi znajdzie się przed północnym wejściem do Sukcesji, a wykona go Pracownia Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych założona w latach 70. przez Zbigniewa Władykę, twórcę m.in. pomników Józefa Piłsudskiego w Łodzi oraz Leśników i Drzewiarzy w Spale. Pracownię prowadzą obecnie jego córka Zofia Władyka-Łuczak wraz z mężem Krzysztofem Łuczakiem. Prace Władyki-Łuczak znajdują się w wielu kolekcjach w kraju (m.in. w Muzeum Kinematografii i Muzeum Historii Miasta Łodzi) oraz za granicą (m.in. w USa, Francji, Wielkiej Brytanii).

By zachęcić łodzian do odszukiwania na wmurowanej kopii pierwszej mapy Łodzi własnego miejsca zamieszkania, pomnik zostanie podświetlony. Dopełnieniem rzeźby Rembielińskiego będzie tablica przypominająca o jego zasługach. Pomnik zostanie odsłonięty w połowie roku.

Rembieliński był żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku działaczem politycznym i gospodarczym oraz głównym pomysłodawcą utworzenia okręgu przemysłu włókienniczego. Na jego zlecenie w 1823 roku powstała pierwsza mapa miasta. Część przedstawionych na niej ulic istnieje do dziś, pod inną nazwą.


Express Ilustrowany
Pomnik Rembielińskiego - PR-owcy z Łodzi stracili kontakt z rzeczywistością.

Tak prezentuje się (na zdjęciu poniżej) pomnik Rajmunda Rembielińskiego. Prawda, że pięknie? Na przysłanej przez agencję PR wizualizacji bardzo dobrze widać budowaną właśnie galerię handlową, jeszcze lepiej jej nazwę. a pomnik? a pomnik jest tak naprawdę nieistotny. Nie jest ważny Rembieliński, ważna jest Sukcesja. Ktoś w łódzkiej agencji PR stracił już chyba kontakt z rzeczywistością i po prostu wciska przysłowiowy kit.

Jeśli wierzyć temu, co PR-owcy głoszą, pomnik Rajmunda Rembielińskiego stanie w połowie roku przed północnym wejściem do centrum handlowego (tuż przy skrzyżowaniu al. Politechniki i ul. Rembielińskiego). Jego głównym elementem będzie rzeźba postaci Rajmunda Rembielińskiego wykonana z brązu wraz tablicą upamiętniającą jego zasługi. Drugą część będzie stanowił z kolei kamienny okręg przedstawiający historyczny plan Łodzi z 1823 r. (wykonany na zlecenie Rembielińskiego). Nowy pomnik (o nazwie Pomnik Początków Miasta Łodzi) to efekt porozumienia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i inwestora wspomnianego centrum (ten drugi sfinansuje jego realizację). Zostanie on wykonany przez Pracownię Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych, którą założył Zbigniew Władyka, autor m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Obecnie pracownię prowadzi jego córka i jej Publikacje Towarzystwa Przyjaciół Łodzimąż. - Rajmund Rembieliński zostanie przedstawiony jako wyprostowany i dumny mężczyzna, oparty o cyrkiel, czyli symbol jego pracy i patrzący na swoje dzieło, czyli plan miasta – mówi Zofia Władyka-Łuczak,


Diennik Łódzki
Pomnik Rajmunda Rembielińskiego stanie przed łódzką Sukcesją.

Pomnik Rajmunda Rembielińskiego, twórcy Łodzi przemysłowej, stanie przed wejściem do centrum Sukcesja przy al. Politechniki w Łodzi. W sprawie tej doszło do porozumienia między Towarzystwem Przyjaciół Łodzi a Sukcesją, która sfinansuje przedsięwzięcie.

Pomnik ma się składać z dwóch części: wykonanej z brązu postaci tego znanego działacza gospodarczego i politycznego oraz z kamiennego kręgu przedstawiającego historyczny plan Łodzi z 1823 roku.

Pomnik zostanie wykonany przez Pracownię Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych, którą w latach 70. XX wieku założył Zbigniew Władyka, autor m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Dziś pracownię prowadzi jego córka Zofia z mężem Krzysztofem Łuczakiem. Odsłonięcie pomnika odbędzie się w połowie 2015 roku.


herb
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: