Towarzystwo Przyjaciół Łodzi — Łódź, ul.Stefana Żeronskiego 115

  1. Image 01
  2. Image 02
  3. Image 03
  4. Image 04
  5. Image 05
  6. Image 06

Prelekcje i spotkania 2018


Dnia 23.11.2018 roku odbyły się

X WARSZTATY REGIONALNE
DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KL. IV – VI
„KOCHAM ŁÓDŹ” w SP 46 w Łodzi
W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Regulamin oraz karta zgłoszenioa szkoły w pliku pdf:
REGULAMIN WARSZTATÓW 2018

dodano 17.10.2018 r.


Konferencja pt.: Chłopcy mają głos

Więcej na temat Konferencji w pliku pdf: Konferencja Chłopcy mają głos

dodano 17.09.2018r.


13 czerwca 2018 r. w Domu Kultury 502 przy ul. Sacharowa 18 w Łodzi odbyła się uroczystość podsumowująca Projekt Edukacyjny Opowieści o Irenie Sendlerowej realizowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Podczas uroczystości wystąpił zespół wokalny Sposób na nutę ze Szkoły Podstawowej nr 152 w Łodzi pod kierunkiem Anny Drzewieckiej, który zaprezentował wiele pięknych piosenek o naszym mieście. W uroczystości uczestniczyła m.in. Janina Mitek przewodnicząca Sekcji Szkolnej Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

Opowieści o Irenie Sendlerowej Opowieści o Irenie Sendlerowej Opowieści o Irenie Sendlerowej Opowieści o Irenie Sendlerowej Opowieści o Irenie Sendlerowej Opowieści o Irenie Sendlerowej Opowieści o Irenie Sendlerowej

dodano 15.06.2018 r.


Łódzkie teatry na przełomie XIX i XX w.

dodano 15.03.2018 r.


W dniu 27 marca 2018 r. przed pomnikiem Leona Schillera w Łodzi odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentarzyści, radni, dyrektorzy i pracownicy łódzkich teatrów oraz innych placówek kulturalnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, studenci szkół artystycznych. Uczestnikami byli również członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski wygłosił krótkie przemówienie. Jolanta Jackowska aktorka Teatru Nowego w Łodzi odczytała orędzie Związku Artystów Scen Polskich. Pod pomnikiem Leona Schillera złożone zostały wiązanki kwiatów. Uroczystość prowadził prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, Senator RP Ryszard Bonisławski. Spotkanie zakończył spektakl młodzieży VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
Foto relacja


100-lecie Niepodległości

19 marca 2018 r. w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbyło się specjalne spotkanie skierowane do nauczycieli łódzkich szkół - „100-lecie Niepodległości”.
Foto relacja
Program w pliku pdf: Program spotkania 19 marca


22 lutego 2018 r.

Podwyrko przy Pietrynie

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi objęło w tym roku patronatem cykl zajęć realizowanych w Przedszkolu Uniwersytetu Łódzkiego „Wokół Łodzi. Mówimy po łódzku”. Spotkania z historykiem-regionalistą Magdaleną Pawlak zostały przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych łodzianach. Ich motywem przewodnim jest "język łódzki", przez pryzmat którego Dzieci poznają wybrane zagadnienia z przeszłości i współczesności swojego miasta. Pierwsze spotkanie, przypadające na kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, poświęcone było łódzkiej Pietrynie i znajdujących się przy niej podwórkach. Za sprawą archiwalnych zdjęć oraz literackich wspomnień Przedszkolaki miały okazję poznać Łódź z czasów dzieciństwa Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina oraz dowiedzieć się, w co bawili się ich rówieśnicy przed ponad stu laty. Jak się okazało część z dawnych zabaw, jak chowany, klasy lub puszczanie latawców (a mówiąc po łódzku drachów) wciąż są popularne i lubiane przez najmłodszych łodzian.

Magdalena Pawlak


herb
do góry strony

Zespół autorów tekstów i zdjęć chyba, że podpisane inaczej:
Marta Domańska, Marek Kołacz, Leokadia Zawadzka, Piotr Domański
Barbara Garuska,Tomasz Garuski, Katarzyna Wiśniewska
(wykorzystano również materiały archiwalne oraz będące w domenie publicznej) paw_mak © aktualizowana dnia: